مطالب مرتبط

2 دیدگاه

 1. یه ایرانی

  جناب علی ولی الهی

  یا شما فوتبال بازی نکردی توی عمرت ؛ یا ماله کش فوق العاده خوبی هستی ؛ که این دومی بیشتر بهتون میاد .
  قبل از پاسخ به چند خطی که سیاه کردین ؛ یه سئوال هم من بپرسم :

  برد تاریخی یعنی چه ؟ و بر چه اساسی این برد را تاریخی حساب کردین ؟
  آیا ایران قبلا در جام جهانی موفق به پیروزی و برد نشده ؟ ( جام جهانی ۱۹۹۸ ایران ۲-آمریکا ۱)
  آیا آن برد تاریخی نبود ؟
  بنظر شما اگر همین حالا این دو بازی همزمان پخش شود ؛ دیدگاه عوامی که دست به قلم شده اند و دیگر عوامی که فکر میکنند از قبل از این بدقلمون ما فوتبال نداشتیم چگونه خواهد بود ؟
  جنابعالی خود را در گروه موافق خوانها گذاشته ای و دیگران مخالف را همه بدبین ، سطحی نگر و احساسی ؛ چه اشکالی دارد سالیان سال است در این مملکت اینگونه خیلیها تربیت شده اند و رفتار میکنند .
  برگردیم به سئوالاتت :
  ۱) شانسی بردن یعنی چه ؟
  مختصر و مفید در سطحی که شما هم بتونی تشخیص بدی ؛ شانسی بردن یعنی تیمی هیچ قابلیتی برای کنترل خط میانی و حمله نداشته و توانایی فشار بر حریف را ندارد ؛ منتظر تک فرصتهایی است که شاید یکی به طریقی گل بشود . یعنی خودش بر اساس برنامه مدون قابلیت موفقیت را ندارد . در نتیجه وقتی بر خلاف جریان بازی و بر اساس همان مولف شاید اتفاقی بیفتد به گل برسد میگن طرف شانسی برد.
  ۲) ضد فوتبال چیست ؟
  در فوتبال چیزی هست به اسم بازی جوانمردانه و این به معنی توپ را به اوت انداختن برای یک بازیکن مصدوم نیست . بازی جوانمردانه یعنی از قابلیتهای ورزشی استفاده کردن بجای حرکات حاشیه ای . در بازی با مراکش تیم ملی ایران روی تیم های عربی خلیج فارس را سفید کرده بود ؛ خطاهای مکرر واضح و پنهان ؛ زمین افتادنهای مکرر که از دقیقه ۸۰ به بعد با اعتراض و صدای هوی کشیدن تماشاگران مواجه شد ( البته نمیدوم ایران سانسور کرده بود یا نه ) . به این میگن ضد فوتبال . بلد نیستی بازی کنی ، بازی طرف رو به هر قیمتی خراب کن . البته برای دون صفتها یک تاکتیک هست در هر سطحی از اجتماع .
  ۳) حقمان برد نبود
  بسیار عوامانه و کوته فکرانه این را نوشته اید و مشخصا نمیدانستید چه بنویسید که نوشته اید :
  حقمان برد نبود یعنی چی؟ چه کسی تعیین می‌کند کدام تیم حق برنده شدن دارد؟ یعنی دادگاهی، مجمعی، جایی هست که مشخص می‌کند کدام تیم حق برنده شدن دارد و کدام تیم ندارد؟ آیا تعداد موقعیت‌ها نشان‌دهنده استحقاق یک تیم برای خارج شدن از زمین به عنوان برنده است؟
  دقیقا آمار بازی نشان دهنده جهت و سمت و سوی بازی است و شایستگی تیمی برای موفقیت یا شکست . برد یا باخت.
  با اینکه احتمالا چیزی از فوتبال نمیدانید ؛ اما یکی از معیارها برای قابلیت فنی یک تیم تعداد پاسهای سالمی است که بازیکنان یک تیم به هم میدهند . این دیگر ربطی به حریف و زمین و زمان ندارد . نشان دهنده نظم تیمی و همخوانی بازیکنان یک تیم است . میدانید برای ایران چند است ؟؟؟ ۵۵% یعنی بسیار کمتر از یک تیم باشگاهی در میانه جدول همین لیگ برتر ایران .
  جناب علی ولی الهی ؛ لزوما حرف همان آقای صادقی پیش میآید که ؛ به متخصص آن هم نه از نوع فروشنده اش باید کار را سپرد . متخصصی که صداقت و وجدان کاری داشته باشد نه به ثمنی وجدانش را بفروشد . قلم بدستی که با انصاف و صداقت بنویسد نه اینکه به ثمنی و سفارشی انصاف را قربانی کند .
  این جناب بوقلمون شما ؛ رفتارهای شخصیتی خودش و طرفداران مزد بگیر قلم بدستش باعث دو قطبی جامعه در برابر تیم ملی شده اند . هیچکس دلش نمیخواهد تیم کشورش بازنده باشد . اما گاهی خوابی ملتی را سالیان سال ….
  و ماله کشی و طرفداری اشتباه تیمی را نابود میکند . میشود حداقل ۲۰ رفتار نابخردانه ؛ روانپریشانه و کینه توزانه برای این مربی نام برد که هر کدام در یک گوشه دیگر دنیا اتفاق می افتاد بلافاصله از نظر اخلاق حرفه ای حکم به اخراج داشت . اما دریغ که در ایران اکنون بجای میرزاده عشقی نویسنده ؛ نویسندگان دیگری زندگی میکنند.

  3
  2
  پاسخ
 2. علي ولي اللهي

  سلام دوست گرامی. امیدوارم این پاسخ را بخوانید.
  اگر به نظر شما بعد از چهار دوره حضور در جام جهانی و سه شکست و یک تساوی در بازی های اول با یک گل زده و هفت گل خورده، به دست آوردن اولین برد بدون گل خورده اتفاقی تاریخی در فوتبال ایران حساب نمی شود باید بررسی کنیم ببینیم که اتفاق تاریخی از نظر شما چیست. شاید تیم ملی ایرانی که شما از آن صحبت می کنید در همه دوره هایی که در جام جهانی حضور داشته بازی های اولش را با اقتدار برده. اما تیم ایرانی که من از آن صحبت می کنم تنها یک تساوی داشته در بازی های آغازین که آن هم با کیروش بوده. مسلما از نظر من و تمام آدم هایی که بعد از برد ایران به خیابان ریختند برد ایران یک اتفاق تاریخی محسوب شده.
  ضمن اینکه تاریخی بودن برد مقابل مراکش منافاتی با تاریخی بودن برد جلوی آمریکا ندارد. آن هم تاریخی بود. دم بچه های نود و هشت هم گرم.
  اگر مطالب قبلی من را خوانده باشید متوجه می شوید که یکی از کسانی که خیلی به کی روش انتقاد داشته خود من بودم. اما چه شما بپذیرید چه نپذیرید، چه خوشتان بیاید چه خوشتان نیاید کی روش مربی کار بلدی است. رجوع کنید به تحلیل های کارشناسان خارجی از بازی. فکر نمی کنم آن ها مثل من خواسته باشند ماله کشی کنند!
  بعضی از دوستان قبل از جام جهانی هر روز می گفتند ایران به سه شکست سنگین جام را ترک می کند چون مربی اش آدم فوتبال نابلدی است. حالا که بازی اول را برده می گویند شانسی برده. اشکالی ندارد. ارگ از نظر شما این اتفاقات شانسی است، من دوست دارم ایران تمام بازی هایش تا اخر عمر را شانسی ببرد. اما ببرد.
  ضمن اینکه من هم همین جا اعلام میکنم که اگر نقدی به کی روش داشتم به خاطر رفتار و شخصیتش است و همچنان این نقدها وجود دارد. وگرنه سواد فوتبالی او اظهر من الشمس است.
  در مورد شانسی بردن و حق و ناحق در فوتبال هم اگر نظرتان این است، پیشنهاد میکنم ورزش های دیگری را برای پیگیری انتخاب کنید. چون تا جایی که من یادم می اید و تاریخ فوتبال نشان داده ورزش فوتبال پر بوده از این جور نتایج. ایسلند با مالکیت توپ ۲۳ درصدی از آرژانتین یک امتیاز میگیرد. مکزیک با مالکیت توپ سی درصدی آلمان را می برد. و شما هنوز می خواهید بگویید تیمی که بیشتر مالک توپ بوده مستحق بردن است!
  ببخشید ولی فوتبال این شکلی است.

  پاسخ

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *