مطالب مرتبط

1 دیدگاه

 1. خسرو خسروی

  جناب کربلایی
  ۱- در ابتدا باید عرض کنم نوشته ای که چند ساعت بعد از بازی نوشته می شود معلوم است که از روی منطق نیست.
  ۲- در بند اول ذکر کرده اید:
  “تیم‌های بزرگ جهان در بازی‌های متفاوت با توجه به قدرت و نوع بازی حریف، پلن‌های متفاوتی برای موفقیت دارند. پرسپولیس برانکو هیچ‌گاه پلن دوم نداشته است.”
  پر واضح است که تیم های بزرگ ابزار هایشان هم بزرگ است. برای تغییر پلن باید ابزار داشت. شاید پاسخ دهید که برانکو این ابزار را داشت و نیمکتش افراد شایسته ای را داشت. اما من پاسخ میدهم هر چقدر که این بازیکنان خوب باشندبا بازیکن های تیم های بزرگ تفاوت اساسی دارند زیرا:
  بازیکنان تیم های بزرگ از نوجوانی به صورت اصولی فوتبال را آموخته اند و به عبارتی تاکتیک پذیرند اما بازیکنان ایران حتی بهترین هایشان فوتبال را اصولی نیاموخته اند و به همین دلیل مربی وقت زیادی صرف می کند تا یک پلن یا یک تاکتیک خوب را در ذهنشان جا بیندازد بنابرین تغیر پلن در تیم های ما نیاز به بیشتر از یک ماه کار دارد و بازیکنان ما آنقدر تاکتیک ناپذیرند که با پیاده کردن پلن دوم، پلن اول را فراموش میکنند. به عنوانشاهدی دیگر بر مدعای بنده چندین سال زمان برده تا کیروش سیستم دفاعی مورد نظرش را در تیم ملی پیاده کند. تازه آنهم در دفاع. و خود کیروش هم اذعان دارد هنوز در فاز حمله تیمش به قوام لازم نرسیده.
  ۳-در مورد ریسک پذیری هم باید گفت برانکو ریسک پذیر نیست. ریسک پذیر بودن یا نبودن جزء سبک مربی است و نمیتوان آن را عوض کرد.
  اینکه گفته اید “بعد از محرومیت کمال تنها کاری که کرد جایگزین کردن حسین ماهینی با او بود. ” خب انتظار دیگری دارید. با آن نیمکت پارسال چه انتخاب دیگری دارید. اگر این کار جواب میداد و پرسپولیس برنده دربی میشد آیا این حرف را میزدید ؟یا به به و چه چه میکردید؟ پیدا کردن یک بازی خاص بین ۳۰ بازی لیگ و از آن مثال زدن یک تحلیل فنی نیست و بیشتر یک دلیل احساسی است.
  ۴- و اما قصه ربیع خواه . واضح است که ربیع خواه بازیکن درچه یکی نیست وخیلی معمولی است. خیلی ها اعتقاد دارند نورالهی باید در زمین می بود. اما این نکته را فراموش کرده اید که ما در اردوی تیم نیستیم مربی شرایط تیم را بهتر از هر کسی میداند و در کل اینکه در یک بازی بگوییم فلان بازیکن باید جای بهمان بازیکن می بود کاملا اشتباه است. واضح است که مربی اشتباه هم میکند ولی در هر صورت او به شرایط مشرف تر است. و در آخر اینکه ربیع خواه به اندازه ای که از او انتقاد میشود بد نیست.
  ۵- واما مخلص کلام. جنابعالی فوتبال را با پلی استیشن اشتباه گرفته اید. تقصیری هم ندارید. کسی میتواند با چشمان باز یک بازی فوتبال را تحلیل کند که خود در متن آن باشد. حداقل چند سال به صورت حرفه ای فوتبال بازی کرده باشد و یا در کنار یک تیم حرفه ای فوتبال بوده باشد تا ظرایف کار را با پوست و استخوانش درک کرده باشد، نه اینکه فقط فوتبال دیده باشد. شما مانند عنوان مطلبتان با چشمان کاملا بسته تحلیل فنی میکنید در صورتی که ابزارش را ندارید. مسلما برانکو اشتباه داشته و اصلا کدام مربی است که بی اشتباه باشد. اما بولد کردن اشتباه برانکو عملی ژورنالیستی است و نه فنی. بهتر است مقاله همکارتان فواد خراباتی را مطالعه ای بفرمایید و توصیه من اینست که به نوشتن مطالبی همچون “اندازه سانترهای پیرلو خوبی” بپردازید و تحلیل فنی را به اهلش بسپارید.
  پ.ن: زمانی مد شده بود(و هنوز هم مرسوم است) که عده ای از روشنفکران به انتقاد از مصدق می پرداختند و کل کارهایش را زیر سوال می بردند. البته هر کسی قابل نقد است اما نقدها این گونه بود که از بن مصدق را می کوبیند انگار هیچ کار خوبی نکرده و هر کس نقدش شدیدتر،با سوادتر و روشنفکرتر. این چند روزه هم برانکو چنین وضعیتی پیدا کرده.
  امیدوارم پاسخم را خوانده و مثل عده ای از نویسنده ها نباشید که کامنت ها را نمیخوانند.

  پاسخ

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *