مطالب مرتبط

2 دیدگاه

 1. محسن سلیمانی سرشت

  خیلی دوست داشتم که حداقل یکبار بذای امتحان هم که شده شما را به برنامه دعوت میکردند تا ببینیم چند مرده حلاجید. راستی آقای کبلایی شما کجای این فوتبالید؟ چند تا تیم را کوچ کرده اید، کدام مربی شما را بعنوان‌مشاور پذیرفته. کدام نشریه از جمله همین سایت معظم فرهنگستان شما یک تحلیل درست به ما خوانندگان ارایه کرده که به این راحتی میتوانید دو تن از مربیان جوان و تحصیلکرده فوتبال را زیر سوال ببرید. سیستم ها عدد هستند و آنچه که در زمین می بینیم منطبق بر این اعداد نیست. من تماشاگر هم عقیده دارم با دوسال مربیگری نمیتوان زیدان را با تجربه نامید بلکه باید نابغه نامید. تجربه با زمان حاصل میشود و ۵ سال دیگر ایشان قطعا مربی بهتری‌خواهد بود. مهمترین دارایی یک تیم مدیریت و مهره هایش هستند. رئال مادرید با بودجه و هزینه میلیاردی و سابقه اش طبعا باید بهتر ازین باشد که از صدر جدول لالیگا ۱۹ امتیاز عقب باشد. فاصله ای که حتی در زمان کیروش هم با صدر جدول نداشته است.جز بی تجربگی زیدان به چه حسابی بگذاریم؟ از ۳ گل رئال دو گلش کاملا تصادفی و تحت فشار زده شد. بی تجربه مربی پاری سن ژرمن بود که بازی را طبق معمول با عقب نشینی واداد و فشار بر خط دفاعی خود را سازماندهی کرد و الی قادر به حفظ تساوی می بود. البته این مربی بار اولش نیست و بار اخرش هم نخواهد بود. نتیجه ۶-۱ پارسال هم نشان داد تیم پاری سن ژرمن تیم شایسته ای نیست.
  محسن سلیمانی

  1
  4
  پاسخ
  1. علی کربلایی

   سلام دوست عزیز
   بنده هیچ‌جای فوتبال نیستم. هیچ تیمی را کوچ نکرده وکاملا بیرون گود نشسته‌ام. همیشه در حاشیه فوتبال بوده و هیچ‌گاه به بازی یا مربی‌گری نزدیک نشده‌ام. صرفا گاهی به واسطه علاقه و مسائل شغلی به تیم‌ها و بازیکنان نزدیک شده‌ام. چیزی که باعث می‌شود جرات نوشتن در مورد این برنامه را داشته باشم سطح نازل آن است. زمانی که گهگداری فوتبال‌ را از کانالی غیر از صداوسیما نگاه کنید و ببینید دیگران چه چیزی می‌بینند و شما مجبور به تحمل چه برنامه‌ای هستید، تنها با قیاس می‌توانید در مورد آن نظر بدهید. شاید اگر روزی در جایگاه آقای مازیار قرار بگیرم، اشتباهاتی فاحش‌تر از این داشته باشم، به همین دلیل هم هست که خیال همچین کاری را ندارم.
   در اینکه سیستم‌ها یک سری عدد نیستند و واقعیت هر مسابقه فرق دارد با شما موافقم، اما آقای مازیار در مورد «اعداد» صحبت می‌کرد و خب اشتباه هم صحبت می‌کرد. من با آمار، هیت‌مپ، نگاه کردن با دقت دوباره به مسابقه و مرور سایت‌های مختلف آنالیز به این نتیجه رسیدم حدسم در مورد اشتباه ایشان در این مورد درست بوده است.
   در مورد اینکه زیدان مربی‌ کم‌تجربه‌ایست هم شکی نیست. تجربه یک مساله کمی است و کیفی نیست که در موردش بحث کنیم. و حتی گفتن اینکه زیدان مربی کم‌تجربه‌ایست نیاز به مدرک کارشناسی فوتبال ندارد. اما آیا ملاک خوب بودن مربی‌ها تجربه است؟ آیا حتما زیدان ده سال بعد مربی بهتریست؟ من در این مورد شک دارم. می‌توانید بهترین مربیان سال ۲۰۰۸ را ببینید و بعد دنبالشان بگردید ببینید امروز کجا هستند. بی‌شک یکی از دلایل نتایج تیم زیدان ناشناخته بودن شخصیت مربی‌گری زیدان است که سال‌های بعد و شاید از همین امسال با شناخت بیشتری که از او حاصل شده و می‌شود یا اصلا در مقابلش نمی‌بازند و یا سخت‌تر شکست می‌خورند. این فرض می‌تواند اشتباه باشد، اما امکان درست بودنش بیشتر است.
   برای رئال مادرید با توجه به تغییرات بزرگی که در عملکرد نقل‌وانتقالاتی‌اش در دو سه فصل اخیر داشته می‌شد نتایج غیرقابل‌پیشبینی‌ای را متصور بود. توضیح کامل این مورد خود یک مطلب جداگانه می‌خواهد؛ اما غرض از یادآوری‌اش اشاره شما به نتایج ضعیف این تیم و مرتبط دانستن آن به کم تجربگی زیدان بود.
   به تصادفی بودن گل‌های رئال اشاره کردید که نمی‌دانم پاسخ کدام بخش مطلب بود. اما به شما توصیه می‌کنم بیست فینال اخیر لیگ فهرمانان را ببینید. زمانی که گل‌های به زعم خودتان تصادفی را می‌شمارید عدد حاصله را باور نمی‌کنید. فینال لیگ قهرمانان بالاترین سطح فوتبال است.
   در آخر، من منتقدان بزرگ ادبی و سینمایی کمی را می‌شناسم که خودشان نویسندگان و فیلم‌سازان بزرگی هم باشند. تصور اینکه از فقط یک مربی می‌تواند حرف یک مربی را نقض کند به‌گمان من درست نیست. به خصوص در مورد این مطلب که مبنای نگارشش قیاس بوده است.

   پاسخ

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *