مطالب مرتبط

8 دیدگاه

 1. حمید

  خانم نویسنده.
  من یک پرسپولیسی هستم. در میان همه ادعاها و حرف های مطرح شده در مورد عادل فقط یک مساله برام مهمه و بقیه موارد حتی برام ارزش فکر کردن هم ندارن. مساله اینه که من جدیدا و بعد از ماجراهای نود و طاهری در نیات و اهداف عادل و به خصوص میزان دلسوزیش برای فوتبال دچار تردید جدی شدم. به طور مشخص مشکلم اینه:
  اگر عادل ادعای شفاف سازی وبرقراری عدالت داره (باد می‌خوابد و طوفان می‌خوابد اما پرچم عدالت نمی‌خوابد ) قاعدتا باید از مدیری مثل طاهری که برای گرفتن حق هوادارا از اسپانسر می جنگید به موقع حمایت می کرد. این که بحث سرقت ۱۵ میلیارد از مال هواداران پرسپولیس بعلاوه مبالغی هم از استقلال و تراکتور مطرح باشه و شما حاضر نشی کوچکترین اشاره ای به این موضوع بکنی با مواضع شما در مورد تلاش برای شفاف سازی تناقض آشکار داره. این رقم ادعایی هم به لحاظ کمیت فساد و هم به لحاظ کیفیت فساد (از بعد دریدگی و بی پرده بودن نوع حق خوری اسپانسر) بسیار قابل توجهه. و هر آدمی که دنبال اجرای عدالت هست باید در این مورد حساس باشه و علاوه بر اون از کسانی مثل طاهری که دارن با این نوع فساد مبارزه می کنند حمایت کنه. اما عادل از نظر من با سکوت بسیار بی موقعش به نوعی وارد یک جور ائتلاف نانوشته با اسپانسر شد تا مدیر موفق پرسپولیس کنار بره و درست وقتی که طاهری کنار رفت اومد و ادعای بهترین مدیر ۲۰ سال اخیر رو در موردش مطرح کرد. اینجاست که من شدیدا به عادل و نیاتش مشکوک می شم. در نتیجه فکر می کنم برای عادل در درجه اول تا نهم اجرای شوی خودش از طریق پرداختن به مسائل خردی مثل کارت های زرد و قرمز ومحرومیت ها، قراداد بازیکن و نقل و انتقلات مهمه و در درجه دهم منافع حیاتی و کلان فوتبال مثل حق پخش یا اسپانسر. و حتی فکر می کنم حاضره منافع اصلی فوتبال رو فدای اجرای شوی خودش بکنه.
  خوشحال میشم اگه جایی اشتباه می کنم برام توضیح بدین.

  4
  1
  پاسخ
  1. شبنم رضایی خوشرو

   نقد شما را مطالعه کردم و به نظرم این مطالب رسید که عرض میکنم
   ۱-بنده هم در مقاله به همین موضوع اشاره کردم که عملکرد عادل فردوسی پور را نقد کنیم و از او پاسخ بخواهیم و او به عنوان مجری و برنامه ای که مدعی است باید پاسخگو باشد( از جمله به سوال هایی که شما مطرح کردید) ولی او را سفید و سیاه نگاه نکنیم .
   ۲-در مورد موضوعاتی که ذکر کردید بنده مقاله ای نوشتم که در اینستاگرام فرهنگستان فوتبال موجود هست و در آن مقاله به ایشان توصیه کردم که به جای پرداختن به موضوعات جزئی و تقصیر مدیران عامل پرسپولیس( آن هم در فوتبالی که بزرگترین مقصر دولتی بودن است) به سرچشمه ها و ریشه ها بپردازید. زیرا از بحث های جزئی سودی به فوتبال ما نمی رسد.

   پاسخ
 2. محمد رضا نظاملو

  سلام ، بنده با کلیت مقاله موافقم ولی طرفداری از یک تیم خاص ونیز دشمنی با تیمی خاص یا افرادی خاص ، در برنامه آقای فردوسی پور بسیار آشکار بوده و جای کتمانی ندارد و این مسئله کلاس کاری برنامه را تنزیل داده و جای بسی ایراد . ولی وجود چنین برنامه ای بسیار واجب و الزامی است ولی باید انتقاد دقیق شود تا از مسیر خود خارج نشود . در آخر به زعم بنده البته با اندکی شبهه به نظر ایشان در تحریکات سکو ها دستی بر آتش دارند.

  پاسخ
  1. شبنم رضایی خوشرو

   هواداران فوتبال اگر با یکدیگر متحد باشند می توانند نتیجه نقد صحیح خود را به عادل فردوسی پور و برنامه اش تحمیل کنند اما متاسفانه اکثرا فحاشی می کنند. مثلا بنده به شخصه از پاسخ ایشان درباره بررسی ماجرای طارمی در شب قبل از بازی با الهلال قانع نشدم. چرا که قبلا در بررسی نکردن اخراج دستیاران ایرانی کی روش به حساس بودن بازی های تیم ملی اشاره کرد و از آن گذشت و بدیهی است که بازی پرسپولیس در برابر الهلال نیز یک بازی ملی و میهنی بود و مقایسه آن با انتقادهایی که لاپورتا به باشگاه بارسلونا می کند اصلا صحیح نبود.

   1
   1
   پاسخ
   1. حمید

    خانم رضایی
    اون پاسخ نه تنها قانع کننده نبود آمیخته به دروغ هم بود. اون ماجرا رو من به خوبی یادمه. نود ادعا کرد که رسانه های انگلیس درست چند روز قبل از قرعه کشی جام جهانی دست به افشاگری علیه فیفا زدن که باعث شد شانس گرفتن میزبانیشون به کل از بین بره.
    خب! اولا چرا گفت رسانه های انگلیس و نام رسانه رو نبرد؟ چون اسم رسانه بی بی سی بود.
    دوما اینکه فقط یک برنامه پانورامای بی بی سی به این موضوع پرداخت. یعنی حتی موضع خود بی بی سی هم این نبود چرا که گری لینه کر مجری برنامه معروف دیگه بی بی سی (Match of the day) توی برنامه ش به برنامه پانوراما تیکه پروند و گفت دست کم برنامه ما تمام و کمال از کمپین بریتانیا حمایت می کنه.
    سوم این که پانوراما اطلاعات موثقی داشت که نشون می داد رای ها خریده شده و تلاش و کمپین بریتانیا بیهوده ست و همه حرف پانوراما این بود که الکی خودتون رو خسته نکنید. در واقع پانوراما با علم به اینکه رای ها خریده داری شده درست در زمانی اقدام به افشاگری کرد تا حداکثر پوشش خبری در مورد اقدامات فیفا ایجاد بشه.
    چهارم و از همه مهمتر اینه که حتی همون برنامه هم با انتقاد شدید اکثر مسئولین و رسانه های انگلیس مواجه شد. به صورت مشخص حتی نخست وزیر بریتانیا از بی بی سی بابت وقت نشناس بودن پانوراما انتقاد کرد .
    در بخش دیگه هم اشاره شد به برگزاری دادگاه در ایتالیا در شب بازی تیم ملی ایتالیا. خب این چه استدلالیه؟ دادگاه تاریخ و زمانش از هفته ها و ماه ها قبل مشخصه و هیچ وقت هم برای تعیین زمان دادگاه به تقویم بازی های احتمالی تیم ملی نگاه نمی کنند. اما واقعیت تلخ تر در این زمینه اینه که نود خودشو با دادگاه مقایسه می کنه. این بخشی از انتقاد ما هم هست.
    بخش دوم استدلال نود که بیشتر فنی بود ادعا می کرد که اگه پرسپولیسی ها از موقعیتهای گل مسلمشون (حدود ۱۱ تا) یکیشو گل کرده بودن الان هیچ کس نمی گفت که نود عامل باخت پرسپولیسه. از نظر من این نوع نتیجه گیری کاملا بر عکسه. در واقع سئوال اصلی اینه که چرا بازیکنان پرسپولیس از ۱۱ موقعیت گل حتی ۱ گل هم نساختند؟ عاملش چیزی غیر از عدم تمرکزه؟

    2
    1
    پاسخ
 3. پرسپولیس واقعی

  من دویست و پانزده بار در نظرسنجی نود شرکت کردم یعنی به این برنامه علاقمندم ، بارها به سایت نود و به شخص جناب فردوسی پور یادداشت نوشتم که دریغ ار یک جو ارزش و اهمیت !!!

  واما بعد : در شب در فشانیهای مهدی طارمی در نود ، اینجانب با چهل و هفت سال سن ، لحظه به لحظه خرد شده و و با کلمه کلمه ی طارمی درد کشیدم تا جاییکه بالاخره اشکم آمد و تلویزیون را خاموش کردم !
  ولی در سیمای جناب عادل بوصوح وجد و سرور می بارید یک نوع سرخوشی از پیروزی و برتری در حرکاتش عیان بود ، با مهدی جان مهدی جان گفتنش ، مهدی نمک نشناس را وادار می کرد تا تتمه ی رمق و انرژی امثال مرا نابود کند .
  درست است که باید پشت پرده ها فاش شود تا من هوادار بفهمم اوضاع از چه قرار است اما آن حرفهای طارمی و آن شب تلخ ، نه فقط هوادار قرمز که همه ی هواداران فوتبال را باید غمگین می کرد.
  عادل به خاطر پیروزی اش بر طاهری خوشحال بود واصلا درک نمی کرد که ملیونها نفر در منزل در خود فرو رفته اند از اینهمه کثیفی و بی قیدی و بی رگی
  اوهم می توانست بعنوان هوادار فوتبال و یک ایرانی از آن حرفها و اتفاقات ناراحت شود ولی ایشان آن شب به فکر موفقیت و موقعیت شخصی خود بودند.
  عادل آن شب مرا درک نکرد و با احساسات من همدردی نکرد که در فکر خود بود . شادی وصف ناپذیرش برای اولین بار دلم را به درد آورد.
  داستان طارمی داستان فوتبال ماست و به رنگها تعلق نداشت و هر آدم علاقمند به ورزش را غمگین کرد الا عادل را

  پاسخ
  1. مصطفی

   من قبول ندارم نظر سما رو!!!طارمی نسل جدید یا به اصطلاح ده هفتادیست. و ما باید اماده بدتر از اینها باشیم.عادل کارش همینه و ما میاز داریم به همچین کسی در جامعه ای که کسی میکروفون نداره تا از عدالت بگه!!!!

   پاسخ
  2. شبنم رضایی خوشرو

   برنامه نود و عادل فردوسی پور فقط یک برنامه است نه حل کننده تمامی مشکلات فوتبال، من هم از از برنامه آن شب برنامه نود دلگیر شدم هم به سبب زمان نامناسب برنامه و هم به سبب موجی از فحاشی و فرافکنی که در شبکه های اجتماعی به راه افتاد. در نوشته دیگری نیز به این موضوع پرداختم و به آقای فردوسی پور گوشزد کردم که بخش بزرگی از جامعه ما با پرسپولیس و استقلال زندگی می کنند که در بخش گزارش های ایران نود نظاره گر عشق مردم بودیم پس به احترام هوادارانی که از پرسپولیس دهه ۶۰ تنها نامی به خاطر دارند اما آن پرسپولیس را از نزدیک ندیده اند اندکی اجازه دهید از این شرایط رویایی پرسپولیس لذت ببرند. حال آن که ایشان قریب یک ماه است که به مشکلات ریز و درشت این تیم می پردازند و احتمالا با توجه به اینکه علی اکبر طاهری جمعه شب در برنامه شب های فوتبالی حضور پیدا کرد دوشنبه شب هم مجدد باید از حاشیه های پرسپولیس بشنویم.
   تنها راه پیشرفت نقد است عادل فردوسی پور را نقد کنیم . او نه صفر است و نه صد.

   پاسخ

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *