درباره فرهنگستان

در یکی از نخستین روزهای مهرماه سال ۹۴، در دفتر مشاور فرهنگی و دبیر کمیته‌ی فرهنگ و ورزش شرکت ملّی صنایع مس ایران، جناب آقای مرتضی دلاوری، جلسه‌ای تشکیل شد که شاید تا آن روز بی‌سابقه بود. در آن روز جمعی از نویسندگان، شاعران و روزنامه‌نگاران حضور داشتند تا در این‌باره صحبت کنند که در حوزه‌ی ورزش، چه کار فرهنگی‌ای می‌توان انجام داد؟

کاری که از هیجانات معمول و مرسوم فاصله بگیرد، و بتواند نسبتِ ما را با فوتبال روشن کند. چراغی باشد فرارویمان، تا در پرتو آن بتوانیم آینده‌ای روشن را به تماشا بنشینیم. از دل آن گپ و گفت‌های هفتگی -که چند ماه به طول انجامید- چیزی پدید آمد که امروزه آن را «فرهنگستان فوتبال» می‌نامیم.

فرهنگستان فوتبال که قرار بود در ابتدا صرفاً یک سایت باشد، طولی نکشید که در دیگر فضاهای مجازی اعم از اینستاگرام، تلگرام، فیس بوک و توئیتر نیز آغاز به‌کار نمود. فرهنگستان فوتبال، فعالیت خود را در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۴ آغاز کرد. شرکت ملّی صنایع مس، اگرچه حامی مالی فرهنگستان فوتبال محسوب می شود، اما همواره دغدغه‌ای فراتر از مسائل فوتبال مس را دنبال کرده و می‌کند. در فرهنگستان فوتبال، اگرچه به اخبار مس نیز پرداخته می‌شود، لیکن آنچه مهم است سرنوشت میلیون‌ها ایرانی است که با پدیده‌ای به نام فوتبال گره خورده است. پدیده‌ای که دیگر صرفاً یک بازی نیست.

امید که فرهنگستان فوتبال بتواند سهمی گرچه اندک در رشد و اعتلای فوتبال سرزمین دوست‌داشتنی‌مان ایفا کند. مرتضی دلاوری، سید عبدالجواد موسوی، آرش خوشخو و احسان محمدی شورای سیاستگذاری فرهنگستان فوتبال را تشکیل می دهند.